Винаги внимателно четете договора преди да подпишете – важен съвет преди да вземете кредит

Изключително важно е да прочетете договора за кредит преди да подпишете. Особено текстът, който е написан с дребен шрифт. Вземете със себе си човек, който разбира от финансови теми и на когото имате доверие. Изяснете всичко, което не е ясно, задайте въпроси на банкови специалисти. Обърнете внимание на скрити такси, комисионни, лихви, неустойки.

Една от най-важните цифри в договора е общата цена на заема. Това е сумата на годишната лихва, която ще плащате на банката. Той включва не само лихвата, но и различни комисионни и застрахователни премии. По закон  се поставя в горния десен ъгъл на първата страница на договора и се маркира с удебелен шрифт. С помощта на калкулатор можете да изчислите общата сума на надплащането по даден заем.

Обърнете специално внимание на плащанията по кредита си. Въведете точния размер на минималното плащане. Банката няма минимална сума за забавяне и начислява глоби дори за няколко стотинки. Това ще се покаже в кредитната ви история и ще ви струва пари. Правете плащания предварително, особено преди празници и почивни дни, когато работното време на банката се променя. Вземете предвид таксата за превод, ако има такава.

Извършването на минимални плащания е нерентабилно

Ако правите само минималното плащане по кредита всеки месец, първо плащате лихвите. И само малка част от плащането отива за покриване на главния дълг. Това е записано в закона и е от полза за банката, но е неизгодно за вас. За да намалите надплащането по заема, трябва да се опитате всеки месец да извършвате плащане над минималното и да изплащате дълга предсрочно.

Банката трябва да бъде предупредена за предсрочно погасяване

Извършването на плащания над минимума се нарича частично предсрочно погасяване. За да отиде сумата за плащане на главницата, банката трябва да бъде предупредена. За колко време и под каква форма – всяка банка решава сама.

Банката също трябва да знае предварително за пълното предсрочно погасяване. Предсрочното погасяване ще бъде отразено във вашата кредитна история и може да повлияе на решението на някои банки да ви отпуснат нов заем.

Кредитът може да бъде разделен при развод

Съгласно закона общите задължения на съпрузите могат да бъдат разделени при развод. Но само ако са се появили в интерес на семейството. Това трябва да се докаже: да се представи съгласието на втория съпруг да кандидатства за заем и потвърждение, че заемът е взет за общи цели.

„Ако няма съгласие на втория съпруг или има доказателства, че заемът е взет от един от съпрузите за лични нужди, съдът има право да откаже да раздели задължението по заема“, предупреждават адвокатите.

Източник:  barzicrediti.eu

Вашият коментар